TOPO Hukuk Bürosu İle Youtube ‘dan Video Kaldırma

Topo Hukuk Bürosu olarak bu yazımızda sizleri Youtube’dan video kaldırma işlemleri ve süreci hakkında bilgilendirmeyi amaçladık. İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile Youtube vb. sitelerden içerik kaldırma işlemleri için bilişim hukuku avukatlarına danışılması oldukça artmıştır.

İnternet üzerinden bir paylaşım yapıldığında hızla yayıldığını ve tahmin edebileceğinizden daha fazla kişiye ulaşabildiğini sizler de gözlemlemişsinizdir. Bir bilişim hukuku uzmanı işte bu noktada önem kazanmaktadır. İçeriklerin çok yayılmadan hızlı bir şekilde kaldırılması için ihtiyacınız olan teknik ve hukuki bilgiye sahiptir. Biz Topo Hukuk olarak bu konuda kendi imkanlarınızla yapabileceklerinizi ve hukuki yollara nasıl başvurabileceğinizi anlattık. İşte detaylar:

Youtube bilindiği üzere herkesin izlemesine açık birçok videoyu barındıran bir mecradır. Youtube üzerindeki her video yararlı olmadığı gibi bazı videolar direkt olarak sizlerin aleyhine de olabilir. İşte Youtube’dan video kaldırma işlemi pek çok sebeple yapılmak istenebilir. Topo Hukuk Bürosu sizlere Youtube’dan video kaldırma konusunda yardımcı olmaktadır.

Size ait bir video bir başka kullanıcı tarafından paylaşılmıştır, paylaşılan videoda sizlerin özel görüntüleri yayınlanmış olabilir. Yapmanız gereken öncelikle kaldırılmak istenen Topluluk Kurallarını ihlal eden video ise Youtube üzerinden şikayet etmektir. Yahut kullanıcıyla iletişime geçip videonun kaldırılmasını direkt olarak talep edebilirsiniz. Ancak bu eylemlerden kesin sonuç beklemek doğru olmayacaktır. İstediğiniz sonuca ulaşamadığınız halde artık yasal yollara başvurma sürecini başlatmalısınız. Yasal yollar ile video kaldırmak için Topo Hukuk’dan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Hukuki Yollar ile Nasıl Video Kaldırılır ?

Hukuki yollar ile Youtube’dan video kaldırma nasıl gerçekleşir? Youtube’dan video kaldırma işlemine başvurmadan önce kendi imkanlarınız ile deneyebileceğiniz yollardan bahsetmiştik. Bunlar, videoyu paylaşan kişiye ulaşmak, Youtube üzerinden şikayet etmek, video size aitse silmek gibi yollardır.

İşte yukarıda bahsetmiş olduğumuz çözüm yollarının yetersiz kalması halinde Youtube üzerinden yasal bildirim yapmak gibi bir imkanınız da bulunmaktadır. Eğer uygunsuz içerik olarak işaretlemeniz sizi sonuca götürmüyorsa yasal bildirim formu da doldurabilirsiniz. Youtube bu konuda yasal bildirimi faks veya posta yoluyla yapmaktansa web formu kullanılarak yapılmasını tavsiye etmektedir.

Geçerli olmak kaydıyla herhangi bir sebeple Youtube’dan video kaldırma işlemi için bir bilişim hukuku uzmanı ile görüşerek hukuki süreci başlatabilirsiniz. Sizin hayatınıza etki eden rahatsızlık verici video hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki video kaldırma işlemi sizlerin isteğine bağlı olarak yapılmaz, bu isteğinizi temellendirecek verilerin olması gerekmektedir. Eğer aleyhinize olan video sayısı birden çok ise hepsini birden şikayet etmeniz uzun ve zorlu olacaktır. Yapmanızı tavsiye ettiğimiz bu alanda hizmet vermekte olan avukatlar ile görüşüp videoların kaldırılması sürecini onların ellerine bırakmanızdır. Youtube’dan video kaldırma sürecinde yasal dayanağınız 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun olacaktır. Ayrıntılı bilgi için Topo Hukuk Bürosu iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Her Video Youtube’dan Kaldırılır Mı ?

Peki Youtube üzerinde mevcut her videoyu kaldırabilir miyiz? Öncelikle kendi Youtube kanalınıza yüklemiş olduğunuz her videoyu silme hakkına sahipsiniz. Bu işlem kalıcıdır, silme işlemi gerçekleştikten sonra Youtube üzerinden paylaşmış olduğunuz videoyu geri getiremezsiniz.

Silme işlemini tamamladıktan sonra, artık bu video URL’si ve başlığı sonuçlarda gösterilmeyecektir. Bunun yanında uygunsuz içerik olarak belirlediğiniz içerikleri Youtube üzerinden şikayet etme imkanına da sahipsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kimliğinizin şikayet ettiğiniz videonun sahibine ulaşmayacağına güvenebilirsiniz.Ancak uygunsuz içerik olarak şikayet edilen videoların yayından kaldırılması için Youtube birtakım şartlar öngörmüştür.

Youtube’dan video kaldırma işlemi için içeriğin Topluluk Kurallarını ihlal etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca eğer sadece genç kitle için uygunsuz bir içerikse, buna yaş kısıtlaması getirilecektir. Yani istediğiniz her içeriği şikayet ederek kaldırılmasını sağlamanız mümkün değildir. Youtube Topluluk Kuralları’nda video içeriklerinde olmaması gerekenleri kategorileştirerek belirtmiştir. Bunlar;

 • Çıplaklık veya cinsel içerik
 • Zararlı veya tehlikeli içerik
 • Nefret söylemi barındıran içerik
 • Şiddet barındıran ve görsel açıdan rahatsız edici içerik
 • Taciz ve siber zorbalık
 • Spam, yanıltıcı meta veriler ve dolandırıcılık
 • Tehditler
 • Telif hakkı
 • Çocuk güvenliği gibi içerik barındıran,

Videolar Youtube tarafından silinebilecektir. Youtube bununla beraber suç teşkil eden eylemleri içeren paylaşımlarda güvenlik güçlerine bilgi verileceğini de belirtmiştir. Ayrıca gizlilik politikası uyarınca kişisel verilerinizin bir başkası tarafından paylaşıldığını tespit ederseniz, içeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

TOPO Hukuk Bürosu İle Youtube’dan Video Kaldırın

Topo Hukuk Bürosu kurucu avukatı Serdarhan Topo, bir bilişim hukuku avukatıdır. Youtube’dan video kaldırma işlemi bilişim hukukunun alanına girmektedir. Youtube’dan kaldırmak istediğiniz video size aitse bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz. Ancak bir başkasına ait olan videoyu kaldırmak isterseniz ya şikayet edecek ya da hukuki yollara başvurmanız gerekecektir.

Şikayet ettiğiniz halde istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız artık hukuki yollara başvurmak için bir avukat ile görüşmelisiniz. Avukat ile çalışmanızı tavsiye etmemizdeki sebep, bu işlemin hukuki ve teknik bilgi birikimi gerektiriyor olmasıdır. Bilişim hukuku avukatı ile Youtube üzerinden kaldırılmasını istediğiniz videonun kalıcı olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

Hukuki yollara başvurma sürecinde Topo Hukuk olarak probleminizi hızla çözüme ulaştırmayı garanti ediyoruz. Dikkat etmeniz gereken, kaldırmak istediğiniz videoyu bizlerle paylaşıp, video kaldırma sebebinizi açıkça belirtmenizdir. Eğer avukatınızdan bilgi saklarsanız, istediğiniz sonuca ulaşmanızın zorlaşacağını belirtmemiz gerekir.

Kişilik haklarınızı ihlal eden içeriklere boyun eğmemeli ve internet üzerinden kaldırılması için gerekli işlemleri yapmalısınız. Topo Hukuk, Youtube ve diğer sitelerden içerik kaldırmanın yanında online itibarınızı korumak için de sizlerin yanında olacaktır. Danışmak ya da avukatlık hizmeti almak isterseniz iletişim sayfasından bilişim hukuku avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

TOPO Hukuk Bürosu’nun Bilişim Hukuku Hizmetleri

Topo Hukuk Bürosu kurucu avukatı Serdarhan Topo’nun bilişim hukuku uzmanı olduğundan yukarıda bahsetmiştik. İnternetin kullanım alanı genişledikçe bilişim hukuku hizmetleri de beraberinde gelişmekte ve genişlemektedir. Bu hizmetleri belirli bir sayı ile sınırlandırmamız mümkün değildir. Bilişim hukukuna dair vermiş olduğumuz hizmetlerin bazılarından bahsedecek olursak:

 • Sahte (Fake) hesaplar ile mücadele
 • İnternetten hakaret suçu ile mücadele
 • İnternetten şantaj ve tehdit suçları ile mücadele
 • İnternetten video haber vb. (Youtube ve diğer sitelerden) içerik kaldırmak
 • Siber suçlarla mücadele
 • Online itibar yönetimi
 • Kredi kartı dolandırıcılığı ile mücadele
 • E-ticaret

Topo Hukuk Bürosu’nun bilişim hukukuna dair hizmetleri olarak sıralanabilir.

Bilişim hukuku, internetin gelişmesi ve herkesin kullanacağı bir hale gelmesiyle gelişmiş ortaya çıkmış bir hukuki alandır. Ne yazık ki internet geliştikçe ne kadar faydalı oluyorsa bir o kadar da zararlı içerik üretebilmektedir. Bir bilişim hukuku uzmanı, bu konu hakkında merak ettikleriniz ve internet üzerinden yaşadığınız sorunların çözümü için sizlere faydalı olacaktır.

Eğer internet üzerinden iş yapmayı planlıyorsanız da çalışmaya başlamadan önce bilişim hukuku uzmanlarına danışmanızı tavsiye ederiz. Bilişim hukuku avukatı, sizleri karşılaşabileceğiniz problemlere karşı aydınlatabilecek, mevcut problemlerinizi çözme noktasında da işinize ışık tutabilecek bilgi birikimine sahiptir.

Topo Hukuk, bilişim hukuku avukatlarıyla birlikte, Youtube’dan içerik kaldırma ve bilişim hukukunun çalışma alanına giren her konuda danışanlarına hizmet vermektedir.

Yorum yapın